Funkcjonalna aranżacja ściany nad biurkiem - 5 pomysłów

Ściana za biurkiemCzęsto nie wykorzystujemy w pełni potencjału przestrzeni nad biurkiem, tymczasem odpowiednia aranżacja takiej ściany możemy znacznie ułatwić nam pracę lub naukę. Funkcjonalne zagospodarowanie ściany nad biurkiem jest ważne zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka. Można na niej przechowywać niezbędne drobne notatki lub różnego rodzaju hasła, a także przydatne akcesoria, których używamy na co dzień i warto mieć je pod ręką.

Możliwości aranżacji ściany nad biurkiem jest naprawdę dużo - od klasycznych rozwiązań meblowych, po skrajnie minimalistyczne, ale wciąż bardzo praktyczne sprytne triki. Warto także w kreatywny i funkcjonalny sposób wykorzystać przestrzeń po obu stronach biurka, gdzie często mamy do dyspozycji całą wysokość ściany od podłogi do sufitu. Odpowiednio aranżując przestrzeń nad biurkiem oraz tuż obok niego możemy znacznie ułatwić sobie pracę a dziecku naukę. Mając w zasięgu ręki wszystko, co niezbędne z pewnością zaoszczędzimy także sporo czasu. Sprawdź, jak wygodnie i praktycznie zagospodarować przestrzeń nad biurkiem.

Ścianę nad biurkiem oraz ściany po jego bokach możemy zagospodarować montując na nich:

1. Praktyczne półki

Półki nad biurkiem oraz na ścianach obok niego to klasyczne sprawdzone rozwiązanie. Można na nich wygodnie położyć książki, zeszyty oraz wszelkie akcesoria szkolne i biurowe. Ich wielkość i ilość dostosujmy do potrzeb naszych lub dziecka. Ich wybór jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na przykład na drewniane lub metalowe, ale ciekawe są także półki wykonane z trwałych i lekkich tworzyw sztucznych.

Praktyczne półki nad biurkiem
Praktyczne półki nad biurkiem

Stylistykę półek dostosujemy do tego do aranżacji pomieszczenia, tak by pasowały one do biurka, ale także do pozostałych mebli w pokoju. Najlepiej, aby półki nad biurkiem były utrzymane w neutralnej spokojnej kolorystyce. Mogą one na przykład mieć kolor naturalnego drewna, być białe, czarne, szare, beżowe czy w naturalnym kolorze metalu. Sprawdzą się także delikatne pastele. Wybierzmy taki kolor, który będzie ładnie współgrał z kolorem ściany, na której mają wisieć półki. Unikajmy półek w bardzo nasyconych energetycznych kolorach takich jak czerwony czy pomarańczowy, ponieważ będą one działały silnie pobudzająco i w dłuższej perspektywie czasowej mogą powodować nawet rozdrażnienie i problemy z koncentracją, co jest bardzo niepożądane w miejscu do pracy lub nauki.

2. Tablica magnetyczna lub korkowa

Kolejnym ciekawym i bardzo praktycznym pomysłem na aranżację ściany nad biurkiem jest powieszenie na niej tablicy magnetycznej lub korkowej. Do tablicy korkowej różnego rodzaju notatki i drobne przybory biurowe przyczepiamy zwykle przy pomocy pinezek. Możemy także oczywiście korzystać z praktycznych kolorowych karteczek samoprzylepnych. Tablice korkowe są niedrogie i bardzo łatwo dostępne. Można je kupić w różnych rozmiarach. Z pewnością więc znajdziemy odpowiednią dla siebie.

Droższym, ale praktyczniejszym rozwiązaniem są tablice magnetyczne, na które przyczepia się notatki za pomocą niewielkich magnesów. Taka tablica jest trwalsza niż korkowa i z pewnością posłuży nam dłużej. W korku na skutek przyczepiania do tablicy pinezek powstają jednak niewielkie dziurki, co przyczynia się do niszczenia się powierzchni tablicy z czasem. W przypadku tablic magnetycznych ten problem nie istnieje.

Nie podobają Ci się ani tablice korkowe, ani magnetyczne, ale chcesz mieć możliwość wygodnego przyczepiania notatek na ścianie nad biurkiem? Możesz skorzystać z innowacyjnej farby magnetycznej. Wystarczy pomalować nią ścianę nad biurkiem i już można cieszyć się takimi samymi walorami jak w przypadku tablicy magnetycznej.

3. Spersonalizowany organizer

Organizer nad biurko z praktycznymi przegródkami do przechowywania akcesoriów szklonych i biurowych to kolejne świetne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Taki organizer można w pełni spersonalizować, to znaczy zamówić taki, który będzie całkowicie odzwierciedlał nasze potrzeby. Możemy samodzielnie go zaprojektować. Wybierzmy pożądaną wielkość samego organizera, a także wielkość, ilość i rozmieszczenie przegródek. Wybierając organizer dla dziecka, także oczywiście ustalmy z nim, jakich rozwiązań będzie potrzebować.

Taki organizer na ścianę to wręcz idealne rozwiązanie nad niewielkie biurka. Umieszczając organizerze zawieszonym na ścianie przybory piśmiennicze oraz na przykład kartki do wykorzystania, zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca na blacie biurka i tym samym korzystanie z niego będzie o wiele bardziej komfortowe.

4. Metalowa kratka nad biurko

Od kilku sezonów bardzo modne są także metalowe ratki nad biurka. Nadają się one zarówno do pokoju dziecka, jak i osoby dorosłej. Tego typu organizer nad biurko można kupić gotowy w sklepach papierniczych lub z wyposażeniem wnętrz albo wykonać samodzielnie z kratki zbrojeniowej - trzeba ją odpowiednio przyciąć, zabezpieczyć krawędzie, oraz pomalować na kolor, którym się podoba.

Metalowa kratka nad biurko
Metalowa kratka nad biurko

Przestrzenie kratki mogą być mniejsze lub większe. Wybierzmy takie, które bardziej na się podobają. Notatki, rysunki, zdjęcia, drobne akcesoria biurowe i inne niezbędne rzeczy przyczepia się do takiej kratki za pomocą ozdobnych klamerek. Mogą one być drewniane, metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Taka kratka wygląda naprawdę atrakcyjnie i może stanowić bardzo praktyczną, ale też ładną i trendy dekorację ścienną nad biurko. Oprócz zastosowania typowo biurowego możemy na przykład powiesić na niej niewielkie doniczki z żywymi roślinami domowymi. Odrobina zieleni korzystnie wpłynie na samopoczucie podczas pracy lub nauki.

5. Praktyczne sznurki

Zastanawiasz się jak zagospodarować ścianę nad biurkiem w pomieszczeniu urządzonym w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym? Interesującym pomysłem jest wykorzystanie sznurka. Może to być prosty jutowy sznurek lub nieco bardziej dekoracyjny sznurek kolorowy bądź mocna linka z tworzywa. Wykonanie takiego minimalistycznego organizera nad biurko jest naprawdę łatwe. Na ścianie nad biurkiem lub szerzej niż biurko po prostu rozwieszamy sznurek. Jego końce przywiązujemy do gwoździ, śrub lub ozdobnych haczyków wkręconych w ścianę. Sznurek może być bardzo napięty lub zwisać luźniej. Wybierzmy taką opcję, która bardziej nam odpowiada. Weźmy pod uwagę to, że na luźniej rozwieszonym sznurku powiesimy więcej. Karteczki czy niewielkie organizery na przybory biurowe i piśmiennicze plastikowe lub wykonane z tkaniny przyczepimy do sznurka na przykład za pomocą ozdobnych klamerek lub haftek.

Dobra organizacja przestrzeni nad biurkiem oraz wokół niego ma ogromne znaczenie. Może ona naprawdę bardzo korzystnie wpłynąć na efektywność pracy lub nauki. Kiedy mamy wszystko, co jest nam niezbędne na wyciągnięcie ręki, nie tracimy czasu i nerwów na szukanie różnych rzeczy po całym pomieszczeniu. Sposobów na ładną i funkcjonalną aranżację ściany nad biurkiem jest naprawdę wiele. Znajdzie się odpowiednie rozwiązanie do każdej wielkości ściany, potrzeb, a także budżetu, jaki dysponujemy.

Komentarze